Česky english
hledat v názvu:

Nevybrali jste si z našeho sortimentu? Nevadí! Splníme i Vaše nejnáročnější přání. Pokusíme se Vám sehnat nesehnatelné.

» objednejte si
Kde nás najdete

prodejna e-whisky


Našim produktům věříme

Využijte možnost degustace zdarma! V našich kamenných prodejnách můžete ochutnat vybrané zboží předtím, než jej koupíte.
Vaše spokojenost je tak zaručena.

Udělejte si radost ...
Váš nákup
Kusů: 0
Cena: 0,00 Kč

» zobrazit košík
Přihlásit do klubu
Potřebujete poradit
Neváhejte se zeptat!

Email: info@e-whisky.cz

Tel: +420 603 963 812
Martin Kavka

9-18 hod. ve všední den.

Nebo použijte jednoduchý formulář.
AKČNÍ ZBOŽÍ

Palírny

Aberfeldy

Palírna Aberfeldy byla založena společností John Dewar & Sons Ltd a whisky z ní je dodnes hlavní součástí míchaných whisky značky Dewar's. Jako rok založení bývá uváděn 1896, kdy Dewarové koupili starou palírnu Pitilie a začali s přestavbou, nebo 1898 (který je i na etiketách Aberfeldy), kdy byla palírna uvedena do provozu. V r. 1973 prošla palírna rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes palírna patří společnosti Bacardi. Většina produkce jde do míchaných whisky, jako sladová se dostává na trh hlavně z nezávislých stáčíren.
Několik zajímavostí:
- Tommy Dewar, jeden je zakladatelů palírny, byl třetím člověkem v Británii, který si koupil automobil. (První dva byli Thomas Lipton a princ waleský).
- Údolí, ve kterém palírna leží, je proslulé velkou kolonií rezavých veverek, jež se dostaly i na etiketu whisky.

Ardbeg

Dějiny této palírny sahají do roku 1794. Sladovny byli naposledy v provozu v letech 1976-77, i když jejich sladový ječmen se dodával ještě o trochu déle. Ardbeg zavřeli začátkem 80. let, ale na konci desetiletí začal opět sporadicky pracovat, přičemž používal slad z Port Ellenu. V průmyslu sladové whisky byly na přelomu nového tisíciletí nejzajímavější zprávou velké investice do znovuotevření této klasické pobřežní palírny. Je dokonce možené, že v Ardbegu by se mohla obnovit i výroba sladu. Sladovny byly nezvyklé tím, že nemněly ventilátory, takže slad velmi načichl rašelinovým kouřem, což je zřetelné u staršího plnění.

 

Arran

Nejnovější palírna ve Skotsku. Ostrov Arran leží u západního pobřeží Lowlands a chrání jej poloostrov Kintyre. Nacházejí se tu žulová pohoří, rašelinová půda a dobrá voda. Ostrov byl kdysi znám svou whisky, ale více než půl století na něm nebyla legální palírna. Inspirace pro novou palírnu přišla v roce 1992 po diskusi v Arran Society.

 

Auchentoshan

Tato palírna byla založena kolem roku 1800 a v roce 1974 po druhé světové válce jí znovu přestavěli. O deset let později jí koupila soukromá společnost Stanley P.Morrison, která tak získala partnera pro svoje palírny na ostrově Islay a v Highlads, Bowmore a Glen Garioch. Palírna Auchentoshan leží mezi řekou Clyde a pohořím Kilpatrick Hills nedaleko Glasgowa. Jestliže máte oblíbené čisté sladové whisky, ale nazajímá vás intenzita, Auchantoshan nabízí dokonalou jemnost. Na lehké whisky dozrávají překvapivě dobře, především pokud jsou staré asi 20 let.

 

Balblair

Lehká kořeněnost a čerstvá suchost sladů ze severního Highlands je příjemná ve výrazné, ale lahodné podobě v různých verzí whisky Balblair. Vyrábějí se z vody, která stéká z borovicových svahů hory Ben Dearg po suché drobivé rašelině k řece Carron a Dornoch Firthu. Vodu říčky využívá palírna Balblair, která leží uprostřed polí v Eddertone u Firthu a u moře. Blablair patří mezi nejstarší palírny Skotska. Vznikla v roce 1790 a současná budova pochází ze 70. let 19. století. V roce 1997 koupil Balblair Inver House. To, co obří koncern Allied-Domecq považoval za poměrně malou, nákladnou, staromódní palírnu, bylo dokonalé pro menšího majitele, který chytře získal portfolio tradičních výroben s charakterem.

 

Balmenach

Balmenach, před rokem 1824 ilegální palírna, byla součástí vícedruhových whisek, včetně Johnnie Walker a Crabbie´s. Její první plnění čisté sladové whisky v roce 1991 byla série Flora and Fauna, ale za dva roky United Distilers oznámily, že Balmenach se má vyřadit z výroby. Za čtyři roky přešla k současným majitelům, kteří ještě neprovedli nové plnění. Palírna se nalézá v kopcovité krajině mezi horními toky řek Spey a Avon.

 

Balvenie

Palírna Balvenie byla založena r. 1892 Williamem Grantem a ve vlastnictví jeho rodiny zůstala až do současnosti. Jedná se tak o jeden z posledních rodinných podniků mezi palírnami. Společnost W. Grant & Sons je také jednou z mála, které si vyrábějí vlastní slad, navíc z ječmene, který částečně pochází z rodinné farmy. (Proto také Grantovy palírny zůstaly v provozu během obou světových válek, kdy většina palíren byla zavřena kvůli nedostatku ječmene.) Palírna vznikla přestavbou ze starého šlechtického sídla a svoji starobylost si navzdory přestavbám uchovává dodnes. Původní dva kotle palírny koupil William Grant použité z palíren Lagavulin a Glen Albyn. Údajně tak neučinil z ekonomických důvodů, ale kvůli jistotě, že budou vyrábět kvalitní destilát. Dnes je v Balvenie kotlů osm.
První single malt Balvenie byla dána na trh v r. 1973, v současnosti se jako single malt stáčí většina produkce Balvenie - v široké věkové škále. Nezávislá plnění jsou vzácná. Grantovi žárlivě střeží kvalitu svojí whisky, a tak každý sud prodaný překupníkům nebo výrobcům míchaných whisky je 'znečištěn' trochou whisky ze sesterské palírny Glenfiddich (a naopak), aby nemohl být považován za single malt. Dokonce není prodáván pod oficiálním jménem palírny. Balvenie s kapkou Glenfiddich se jmenuje Burnside, Glenfiddich s kapkou Balvenie Warhead. 

Banff

Kdysi dostávala whisky z této palírny z Banffu dolní sněmovna. Palírna pochází aspoň z r. 1824,ale ve druhé světové válce ji poškodila bomba a v roce 1983 ji zavřeli. Později ji zbourali, zůstala po ní však dozrávající  zásoba whisky. Nové nezávislé plnění se ještě stále uvádí na trh.

 

Ben Nevis

Je stále více rozšířená a objevuje se ve vícerých plnění od té doby, co tuto skotskou palírnu získal uznávaný japonský výrobce,firma Nikka. Palírna ve Fort Williame leží na úpatí nejvyšší hory Skotska Ben Nevisu (1344 m. n. m. ). Tento vrchol není tak významný jako Fudži, ale představuje významný symbol Skotska. Plaírnu založil v roce 1825 „Long John“ McDonald. Známá skotská směs Long John byla pojmenována podle něho.

 

Benriach

Známější Longhorn leží hned vedle a vlastní firma. Obě palírny byly postaveny v 90. letech 19. Století, ale Benriach se v roce 1900 odmlčela až do roku 1965, kdy ji přestavěli.

 

Benrinnes

Vrch Benrinnes ( 840 m. n. m. ) patří mezi dominanty pohoří s výhledem na srdce Speyside. Dal jméno plaírně Benrinnes, která byla pravděpodobně založena už ve 20. letech 19. Století, s rozsáhlou přestavbou v 50. letech. palírna byla dlouho spojována se směsmi z Crawfordu. Sladová whisky, vyráběná neobvyklým systémem částečného trojitého pálení, se tu po prvé oficiálně stáčela do lahví v roce 1991 v sérii Faun and Flora.

 

Blair Athol

Blair je skotské slovo a vztahuje se ke kusu ploché země nebo k někomu, kdo z  tohoto místa pochází. Hrad Blair je domovem vévody Athollu. Vesnice Blair Athol  se píše se dvěma „l“ na konci, zatímco palírna jen s jedním. Leží nedaleko místního vyhledávaného místa Pitlochry, známém svým letním divadlem. Dobře projektovaná, krásně udržovaná palírna porostlá břečťanem a divokým vínem pochází z roku 1798 a od té doby byla několikrát rozšířena. Její sladovou whisky hojně používá firma Bell´s při výrobě směsí. I když nemá silné tělo, blíži se k sherry.

 

Bruichladdich

Bruichladdich, ležící na sevením břehu jezera Loch Indaal na ostrově Islay na západním pobřeží Skotska. Palírna, rozdělena od moře, i když jen klidnou pobřežní cestou, byla založena v roce 1881 Williamem Harey a jeho bratry. V roce 1886 přestavěna, ale i přes rozšíření v roce 1975 zůstala téměř nezměněna. V roce 1994 zastavila provoz. 19. prosince 2000 získala palírnu malá skupina soukromých investorů pod vedením Marka Reyniera. Bruichladdich je nyní soukromou společností.

Pramenitá voda, která teče z nejstarších skal světa whisky, je použita na snížení procenta alkoholu ze sudu do láhve. Whisky je 100% přírodní, bez průmyslových procesů chlazené filtrace, umělého barvení a homogenizace.

Destilační přístroje mají dlouhé krky a produkují poměrně lehkou, čistou lihovinu.

Specifické lahvování sedí vaší náladě a také výjimečnému času během dne.

Průkopnické whisky jsou navrženy sládkem Jimem McEwanem.

Bruichladdich je známa jako DŮVĚŘIVÁ ISLAY.

 

Caol Ila

Palírna Caol Ila byla založena v r. 1846 Hectorem Hendersonem. Následovalo rychlé střídání vlastníků. Během krize v 30. letech a během 2. světové války byla mimo provoz. V letech 1972-74 se dočkala kompletní rekonstrukce, během níž byl zvýšen počet kotlů z 2 na 6. V současnosti je majitelem palírny společnost United Distillers.
Palírna stáčí whisky především ve věku 12, 15 a 18 let, na trhu lze však potkat i různá výjimečná plnění a plnění z nezávislých stáčíren. (Silně rašelinnou whisky Caol Ila stáčí Blackadder pod jménem Peat Reak.) Je také součástí některých míchaných whisky, např. Bell´s, Black & White, Johnnie Walker.

Caperdonich

Palírna Caperdonich byla založena v r. 1897 pod jménem Glen Grant 2. (Původně se jednalo o pouhé rozšíření palírny Glen Grant ležící přes ulici a obě palírny byly dokonce propojeny potrubím.) Již v r. 1902 byla zavřena a provoz v ní byl obnoven teprve po více než 60 letech (1965). V r. 2002 však byla opět uzavřena. Whisky z této palírny byla používána výhradně do míchané whisky, na trh nebylo uvedeno ani jedno palírnové plnění a plnění z nezávislých stáčíren jsou vzácná.

Connemara

Sladová whiskey vyráběná palírnou v Cooley, pojmenovaná podle regionu na západním pobřeží Irska. Jediná irská whiskey s výrazně rašelinnou příchutí.

Craigellachie

Palírna Craigellachie byla založena r. 1891 (podle některých zdrojů 1888) skupinou obchodníků v čele s Alexandrem Edwardem a Peterem Mackiem. V r. 1916 se celá stala majetkem společnosti Mackie & Co. Dnes palírna patří společnosti John Dewar & Sons (Bacardi). Většina produkce (98%) jde do míchaných whisky. Jako single malt je k dostání pouze z nezávislých stáčíren.

Highland Park

Palírna Highland Park, starší a větší ze dvou palíren v Orknejském souostroví, je vůbec nejseverněji položenou palírnou nejen ve Skotsku, ale i ve světě.
Dnešní palírna Highland Park byla založena r. 1825 Robertem Borwickem, ale již od 90. let 18. st. na místě dnešní palírny pálil načerno místní kněz (a pašerák) Magnus Eunson, který prý schovával ilegální whisky přímo v kostele. V r. 1890 koupili palírnu společně James Grant (majitel Glenlivet) a William Stuart (majitel Miltonduff). V r. 1898 Grant odkoupil Stuartův podíl a provedl přestavbu, při níž zvýšil počet destilačních kotlů z dvou na čtyři. R. 1937 koupila palírnu společnost Highland Distillers, která byla v r. 1999 převzata společností Edrington.
Vyrábí se zde 12-, 15-, 16-, 18-, 25- a 30-letá whisky a příležitostná plnění. Na trhu jsou k dostání i nezávislá plnění. Whisky se též používá do míchaných, např. Long John, Famous Grouse.

Kilbeggan

Značka míchané whiskey pojmenovaná po městě, kde se zrodila palírna Locke. Populární whiskey s tímto jménem bya vyráběna v Lockeho palírně před více než 100 lety. V r 1994 se palírna Cooley postarala o znovuoživení této značky.

Kilkerran (Glengyle)

V r. 1872 založil William Mitchell po roztržce s bratrem Johnem, vlastníkem palírny Springbank, palírnu Glengyle. Ve 20. letech 20. století byla palírna Glengyle (jako většina ostatních v Campbelltownu) zavřena. Vybavení bylo postupně rozprodáno a budovy sloužily různým účelům až do r. 2000, kdy Hedley Wright, potomek 'springbankské' větve rodiny Mitchellů, založil společnost Mitchell's Glengyle Ltd a koupil zpustlé budovy bývalé palírny. Během tří let byla palírna zařízena vybavením z jiných palíren (dostupným ke koupi z důvodů zrušení nebo renovace) a v květnu 2004 byla slavnostně uvedena do provozu jako první palírna oteřená v novém miléniu.
Vzhledem k tomu, že Glengyle je již název míchané highlandské whisky, byla whisky z palírny Glengyle uvedena na trh pod názvem Kilkerran. (Toto jménoje odvozeno od mímstního názvu ještě před založením Campbelltownu.)
V r. 2009 bylo uvedeno na trh první 5-leté plnění této whisky pod jménem Kirkerran Work in Progress, v r. 2010 byla uvedena na trh 6-letá verze (Kirkerran Work in Progress 2) a takto výrobce plánuje pokračovat až do r. 2014, kdy bude stočeno první 10-leté plnění.

 

MacDuff

Macduff International byl založen v roce 1992 Stewartem MacDuffem, Charlesem Murrayem a Tedem Thomsonem, který má mezi nimi přes 75 let zkušeností jako senior vedoucího pracovníka během Scotch whisky Industry. Stewarta, Charlese a Teda vize byla vytvořit společnost následující dlouho tradici nezávisle skotské blend whisky.

MacDuff International koupi tři nejstarší značky blend whisky.

 

Mortlach

Palírna Mortlach byla založena r. 1823 Jamesem Findlaterem, Donaldem McIntoshem a Alexandrem Gordonem. Po několikaletém odmlčení převzal palírnu v r. 1952 John Gordon, který o rok později přijal za partnera George Cowieho. Po Gordonově smrti se Cowie stal jediným majitelem palírny. Když jeho jediný vnuk padl v r. 1917 ve válce, byla palírna prodána společnosti J. Walker & Co. V r. 1963 byla palírna kompletně přebudována a zmodernizována. Dnes palírnu vlastní United Distillers & Vintagers.
Jedná se o jednu ze sedmi palíren ve městě Duffton, a to nejstarší z nich.
UDV v palírně plnila 18-letou whisky v sérii Flora & Fauna a 22-letou v sérii Rare Malts Selection. Dále jsou na trhu plnění z řady nezávislých stáčíren. Whisky Mortlach je též důležitou součástí míchaných Johnnie Walkers. 

 

Rosebank

Palírna Rosebank byla založena Jamesem Rankinem v 40. letech 19. století přestavbou staré palírny Camelon. Palírna leží při Forth-Clydeském kanále na okraji města Falkirk. Břeh kanálu byl v minulosti porostlý růžemi a odtud získala palírna své jméno. V roce 1914 byla palírna Rosebank jedním ze zakládajících členů sdružení Scottish Malt Distillers. V současnosti patří společnosti United Distillers & Vintners, avšak od r. 1993 je mimo provoz.
Palírna vyráběla whisky trojitou destilací. Jako single malt byla stáčena především 12-letá, na trhu existuje i velké množství různých plnění z nezávislých stáčíren.

 

Strathisla

Palírna Strathisla byla založena Georgem Taylorem a Alexandrem Milnem v r. 1786 pod jménem Milltown. V r. 1870 byla přejmenována na Strathisla, ale v r. 1890 se vrátila ke jménu Milton. K definitivní změně jména došlo v r. 1949, kdy palírnu převzala společnost Chivas Brothers (tehdy součást Seagram, dnes Pernod-Ricard).
Palírna stáčí vlastní single malt o různém stáří (nejčastěji 12 let), na trhu jsou i nezávislá plnění, ale většina vyrobené whisky se používá do míchaných Chivas Regal a Royal Salute

Tobermory

Palírna Tobermory na ostrově Mull byla založena v r. 1798 Johnem Sinclairem. K rozšíření výroby došlo v r. 1823 pod jménem Ledaig. V letech 1837-1878, 1928-1972 a 1975-1990 byla zavřena, mezitím se v ní vystřídalo několik majitelů. Současným vlastníkem je společnost Burn Stewart Distillers. Palírna nemá na ostrově žádné sklady a konečný produkt zraje na pevnině v Deanstonu.
Většina produkce se používá do míchaných whisky, zejména skupin Scottish Leader a Black Prince. Jako single malt jsou zde vyráběny dvě odlišné whisky - nerašelinná Tobermory a silně rašelinná Ledaig.

 

Tyrconnell

Tyrconnell byla značka whiskey vyráběné ve Wattsově palírně (zal. 1762) pojmenovaná po úspěšném závodním koni patřícím majiteli palírny. Nově tuto značku jednosladové whiskey obnovila palírna Cooley, v současnosti jediná irská palírna nepatřící mezinárodním koncernům, snažící se o vzkříšení dědictví straých irských palíren z doby před tím, než je prohibice a vznik mamutí společnosti Irish Distillers Group donutily ukončit činnost.


Glengoyne

Náš příběh začíná před 200 lety v malém, klidném údolí blízko „Bonnie Bonnie Banks u Loch Lomond v Campsie Cella. Údolí vyhořelo a poté jeho zelenající se pokrývka vytvořila perfektní střed pro regionálně plodný, i když ilegální, průmysl whisky.

Pouze jedna z těchto ilegálních palíren byla povolena. Glengoyne – také známý jako „Burnfoot of Dumgoyne“ – se stal legálním v roce 1833, od této doby je produkce částečně souvislá. Předvídavý koncesionář – farmář, Georgie Connell, který mimo jiné vytvořil palírnu a pronajal pozemek kolem místa vypálení.

Dalším kamenem v Glengoyne historii, je potřeba generačního skoku kupředu. Proto byla v roce 1876 založena Glasgow firma Lang Brother a doplněna palírnou pro jejich zvýšení a přicházející vína ducha říše.

To bylo během jejich samostatnosti, který spíše prozaicky „Burnfoot of Dumgoyne“, vzla onu barevnější přezdívku. The Brother se vrátili na starší gálský název „Glen Guin“, což znamená „Údolí Divoké Kachny“. V průběhu této změny až do roku 1905 starý „Glen Guin“ byl přejmenován na dnešní slavný název Glengoyne.

Do roku 1965, necelé století po Lang Brother bylo objeveno tajemství o údolí, že dalším jménem, které bylo objeveno bylo přes bránu palírny.

Novými držiteli byli Robertson § Baxter, nyní známi jako The Edrington Group, kteří ihned investovali na program dojímavou renovaci a rozšíření. Po 38 let, byl Glengoyne klenotem v The Edrington Group, ještě předtím než byl prodán onem přítomným vlastníkům, Ian Macleod Distillers Limited, v roce 2003.

 

Ian Macleod Distillers Limited

Ian Macleod Distillers Ltd. je nezávislá rodinná společnost založená Leonardem Russellem v roce 1936. Třetí generace Leonarda Russella je nyní řídícím orgánem.

Se získáním Glengoyne Distillery v dubnu 2003, Ian Macleod se stal plně sjednocenou palírnou.

Ian Macleod produkuje mimo blendu a malt whisky, také rum, gin a vodku.

Hlavní značky které vlastní:

 • Blended Malt Ostatní
  • Isle of Skye
  • Langs
  • Hedges&Butler
  • King Robert II
 • Malt
  • Glengoyne
  • Chieftain´s
  • Macleod´s
  • Dun Bheagan
  • The Six Isles
  • Smokehead
 • Ostatní
  • London Hill
  • Watson´s Trawler rum
  • Watson´s Demerara Rum
  • Wincarnis

Společnost zaměstnává kolem 185 zaměstnánců : 35 lidí v kanceláři ve West Lothian, 120 v Broxburn Bottlers a 30 v Glengoyne Distillery a návštěvnickém centru.

 

 

An Cnoc

An Cnoc znamená ve skotské gálštině „kopec". Úplný název v gaelštině je Cnoc Dubh – Černý kopec, v angličtině Knockdhu. Palírna byla založena v roce 1894, aby dodávala slad pro směsi Haig, a v roce 1983 byla uzavřena. Až když ji v 90. Letech získali současní majitelé a znovu ji otevřeli, začaly se dostávat na trh nezávislá plnění, i když pouze v omezeném množství.

 

Old Pulteney

Highland

Palírna Pulteney ve Wicku nejen stojí jako jediná na pobřeží, ale je i nejsevernější palírnou na skotském území. Část města postavil sir William Pulteney v roce 1810 jako model rybářského přístavu. Old Pulteney byla založena v roce 1826 a přestavěna v roce 1959. Její whisky se přidávala do směsí Ballantine. Je to whisky s mladistvou silou.

 

Speyburn

Highland

O titul nejkrásněji situované palírny ve Skotsku soutěží mnohé palírny a Speyburn je určitě jednou z nich. Na tuto pěknou viktoriánskou palírnu, umístěnou v hlubokém a rozlehlém údolí, je pěkný pohled z cesty mezi Rothesem a Elginem. Byla postavenav roce 1897 a přes modernizace se dramaticky nezměnila. Nyní ji vlastní firma Inver House.

 

Springbank

Campbeltown

Palírnu Springbank založil Archibald Mitchell v r. 1828 a palírna se dosud nachází v rukou jeho potomků. Přestože byla v období krize (1926-35) zavřena, vzpamatovala se a dnes je jedinou plně funkční palírnou v Campbeltownu. A nejen to. Springbank se snaží o vzkříšení tradic - nestáčí whisky za studena, nepřibarvuje ji, vyrábí si vlastní slad z vlastního ječmene - a také se snaží obnovit rozmanitost cambelltownských palíren. V 90. letech pomohla obnovit provoz v palírně Glen Scotia a přímo v palírně Springbank se vyrábí whisky dvou dalších značek - Longrow a Hazelburn.

© 2007, FOUS Spirits, s. r. o. Design by Createx systems, s. r. o.